A szeretet mindenkihez szól

Folynak már a „Gyerekekért” karácsonyi akció előkészületei is. Ennek keretében a plébániai csoportok által kiválasztott rászorulóMint Écsy Gábor atya, az Országos Katolikus Karitász igazgatója elmondta: idén is tovább folytatják az előző években megkezdett, s eredményesnek bizonyult kezdeményezéseiket. Ilyen például a plébániákon történő Szent Erzsébet-kenyér osztás. Ilyen az országos karitász által tavaly elindított Egymillió csillag a szegényekért elnevezésű akció, amelyben egy-egy gyertyával hívják fel az adakozásra hajlamos karácsonyi vásárlók figyelmét a szegények, rászorulók megsegítésére. Karácsony estéjén, lángjába tekintve, kifejezhetjük együttérzésünket az elhagyatottak, megszomorítottak, elesettek iránt. Ehhez az  akcióhoz a magyarországi egyházmegyéken kívül az idén már csatlakozott a gyulafehérvári érsekség és néhány felvidéki plébánia is. A nagyobb bevásárlóközpontok előtt, tereken, adventi vásárokban, templomokban juthatnak hozzá a segítőkész emberek a remény szerinti egymillió csillaggá váló gyertyácskákhoz. A gyerekeknek készítenek névre szóló meglepetéseket a karitász munkatársai s az egyházi iskolák tanulói. Az ajándékcsomagokat december 22-én, délután három órakor, a Magyar Szentek templomában megrendezett karácsonyi ünnepségen Erdő Péter bíboros és Mádl Dalma asszony kezéből vehetik majd át a meghívottak. A krízisidőszakban, novembertől márciusig a Nyugati pályaudvar aluljárójában várják a hajléktalanokat a karitász önkéntesei, akik egy tál meleg ételt, s egy úgynevezett délutáni csomagot nyújtanak át a hozzájuk fordulóknak. A vasúti szociális szolgálat munkatársai takarókat, meleg ruhákat osztanak szét a nélkülözők között, mert annak ellenére, hogy még nem köszöntött be a fagyos tél, a hajléktalanszállók már megteltek. Egész évben folyamatosan várják a feleslegessé váló bútorok, háztartási gépek, eszközök felajánlását karitatív célra. A beérkezett lakberendezési tárgyakat díjmentesen szállítják a hiányt szenvedő családok otthonába. Az országos karitász által szervezett gyűjtés eredményeként létrehoztak egy krízisalapot, amelyből az egyházmegyéket tudja segíteni a szervezet. A készülő környezettanulmányokból, felmérésekből kiderül, hogy a legtöbb család az elvesztett munkahely miatt kerül nehéz helyzetbe. Munka mellett, ha nehezen, szegényen is, de becsülettel meg tudtak élni. A halmozódó számlák, hitelek, a reménytelen helyzet felőrli a családokat. Elkeseredettek, borúlátók, közömbösek lesznek. Egyre nagyobb szükségük van tehát a reményre, hogy segítséggel kiutat kereshetnek és találhatnak. Éppen ezért a karitász vezetői a tavasszal elindítottak egy akkreditált országos képzést, amelyben szakemberek segítségével készítik fel a munkatársakat a minél hatékonyabb segítő, reményt adó munkára. A katolikus karitász nem csupán humanitárius jótékonykodás, hanem missziós munka is – hangsúlyozta Hollai Antal atya a lelkigyakorlat résztvevői előtt. A missziós munka nem azt jelenti, hogy Krisztus nevét ismételgetjük, vagy az evangéliumból olvasunk fel. Ha úgy élünk, szeretünk, úgy bocsátunk meg, úgy szólunk a másikhoz, úgy újulunk meg lélekben mi magunk is, hogy képesek vagyunk valami többet, Krisztus példáját, vagyis az evangéliumi életet adni a környezetünknek, akkor tanúságtételünkkel biztosan segítünk embertársunkon. Akkor képessé tehetjük arra, hogy ő is meglássa az igazi értéket, Krisztus reményét. Először főleg a családban kell tanúságot tenni, megmutatni, hogy mit hordozunk a szívünkben. Házastársunkat, gyermekeinket, unokáinkat, szüleinket úgy szeretni, úgy szolgálni, hogy az mindennap megújuló, valódi szeretet legyen. Ehhez imádságos háttérre van szükségünk, amit krisztusi lelkületnek nevezünk.

Szólj hozzá!